streda 7. novembra 2012

Recept na nekysnuté pečivo z ktorého sa chudneRecept pre Ivov nekysnutý chlieb z ktorého sa chudne

Prinášam Vám recept na zdravý chlebík. Najprv kopírujem pôvodný recept, potom nasleduje fotonávod s mojim komentárom.
link na pôvodný recept
Určite väčšina z Vás bude si tento recept prečíta, ale len máloktorý sa odhodlá si ho aj upiecť. Chlieb sa predsa kupuje v samoobsluhe a v dnešnej uponáhľanej dobe je to aj nezmyselné mrhanie časom. Bohužiaľ tento chlieb sa nikde kúpiť nedá a okrem toho, že sa z neho chudne, je nepopísateľne chutný a sýty. Pečiem ho raz za dva týždne. Statočne mi ho konzumujú aj návštevy a pýtajú si ho nenatretý a mne sa to nepáči, lebo ohŕdajú mojimi skvelými pomazánkami. Recept ktorý uvádzam vystačí asi 2 ľuďom na dva týždne. Chlieb sa skladuje v mrazničke a dáva sa rozmrazovať nakrájaný v takých množstvách, aby sa skonzumoval v ten deň. Ak ho aj nedáte do mrazničky, tak vydrží týždeň čerstvý, ale toho sa neobávąjte, lebo savždy nájde nejaký dobrák, ktorý vám ho zje. Chlieb má obrovskú schopnosť zasýtenia. Napr.ak si nedám pozor a skonzumujem k raňajkám 3 krajce, tak sa zabudnem naobedovať a hlad sa dostaví až okolo 17.00. Preto ho treba konzumovať s mierou, pretože človek by mal jesť aspoň 3x denne. Takisto je vhodný pre ľudí, ktorí zvyknú si po večeri pred spánkom niečo zajesť. Ak si dáte na večeru, tak sa hlad určite v noci nedostaví. Ak ak by sa dostavil, tak požujte trochu suchára (chutí výborne skoro ako keks) a hlad prejde. Aj hrianky z neho majú zaujímavú chuť. Príprava je rýchla, pretože netreba čaf, kým cesto vykysne. Recept je na 2ks asi 1,4 kg pecňov chleba

pšeničná celozrnná múka 0,4 kg ražná celozrnná múka 0,4 kg ovsené vločky 0,5 kg pšeničné otruby 2 šálky (2,5 dl) cmar 1 l šípkový, ovocný alebo zelený čaj 1 šálka (2,5 dl) soľ 2 čaj. lyžičky sóda bikarbóna 2 čaj. lyžičky rasca 2 čaj. lyžičky sacharín 2 tabletky (miesto sacharínu môžu byť 2 kocky cukru alebo lyžička medu)

Do väčšej nádoby dáme cmar, čaj, ovsené vločky a otruby. Pridáme roztlčený sacharín. Zamiešame. Do druhej nádoby dáme múky, soľ, sódu (kto ma rád kyprejší chlieb môže pridať 1 prášok do pečiva), rascu a zamiešame. Obsah prvej nádoby vlejeme do druhej a hnetieme,kým nám nevznikne cesto. (Pozor toto cesto je lepivé a nemalo by byť riedke, ak je, tak ste dali veľa čaju. Môžete tomu predísť, ak čajom riedime husté cesto a dávame ho nakoniec.)Cesto vykydneme na pomúčený plech a umyjeme si zalepené ruky a utrieme ich. Ruky si pomúčime a cesto obalíme v múke a veľký bochník prerežeme nožom na polovicu. Z každej polky vyformujeme bochník v tvare úzkej knedle. Povrch potrieme slanou vodou a pozdĺžne narežeme nožom. 1 rez stačí.Dáme piecť do vopred vyhriatej rúry (v rúre máme kastról v vodou, inak sa môže spáliť) na 220°C. Pečieme 20 min. Chlieb vyberieme a znova dobre potrieme slanou vodou. Vložíme späť a pečieme 15 min pri 200°C. Rúru vypneme a môžeme ho v nej nechať ešte 5-10 min.Chlieb sa môže jesť teplý a krájame ho ešte pred vychladnutím. Ak je príliš horúci alebo úplne vychladnutý, môže sa trochu mrviť. Krájame 1 cm krajce, z ktorých oddelíme tie čo sú určené na priamu spotrebu. Ostatné dáme zamraziť.Každý kto ho ochutnal, nechce naňho nátierku. Ja ho však používam ako normálny chlieb.Chlieb by mal voňať trochu ako huby a chuť treba skúsiť. Určite budete príjemne prekvapený.

A teraz JA! :)

Čo sa týka sýtosti, môžem len potvrdiť. Jedna žemlička z fotonávodu nahradí aj 5 klasických žemličiek z obchodu!
Ja pečiem chlebík raz týždenne a z tohto návodu mi vyjde 21 žemličiek. Pre žemličky sme sa rozhodli pre to, pretože sa s nimi ľahšie manipuluje a vôbec. Sú krajšie :)


Návod hovorí o dvoch nádobách, kde si zvlášť zmiešate cmar a otruby. Nakoľko sú naše priestorové kapacity obmedzené, hádžem všetky suroviny do jednej megamisky. Nezbadala som veľký rozdiel, ale ak máte možnosť, riaďte sa návodom, asi to má nejaký zmysel. 
Namiesto sacharínu pridávam MED. Na toto množstvo sa mi osvedčilo pridať dva sáčky kypriaceho prášku. Žemličky sú tak nadýchanejšie, mäkšie a jemnejšie. 
Na záver na to všetko vylejem CMAR.
A už len hnietite cesto. Cesto je skutočne VEĽMI lepkavé, odporúčam zložiť všetky prstene.
Keď už máte vyformované cesto, na jeho zriedenie použite čaj. Ja dávam akýkoľvek, ktorý mám po ruke - čierny, zelený, na imunitu, čokoľvek :) Pridávajte toľko čaju, kým cesto trošku nepovolí. Radšej po menších častiach a viackrát, ako by ste to prešvihli a budete mať cesto príliš riedke.
Keď je cesto akurát, poriadne si umyte ruky, pripravte si múku a plechy na pečenie.
Ja robím žemličky o váhe 130-135 gramov. To je surový stav, po upečení ide váha trošku dolu, samozrejme.
Pekne formujeme jednu žemličku za druhou. Ruky si stále múčime a múčime aj cesto, inak ho neodlepíte z rúk ani z ničoho iného!
Hotové žemličky potrieme ešte podľa návodu slanou vodou. Vodu si nechajte, keďže budete potierať po upečení ešte raz. Netlačte žemličky veľmi k sebe, v rúre sa trošku nafúknu.
Nezabudnite na kastról s vodou. Žemličky sa pri pečení nevysušia. 
Prvý krát pečieme pri teplote 200°C 20 minút. Nezabudnite - žemličky sa upečú skôr, ako chlebík, ušetríte asi 10 minút. Zapnite si režim CESTO - to je pečenie s ventilátorom.
Po dvadsiatich minútach žemličky vyberieme, opäť potrieme slanou vodou, ak máme viac plechov, tak ich vymeníme, otočíme a dopečieme v rúre ďalších max 10 minút. Po 10tich minútach rúru vypneme a žemličky sa ešte môžu pár minút dopekať.
Tarááá!!! HOTOVO! Dobrú chuť! 
Po vychladnutí môžte žemličky koštovať a zvyšok si uložte do mrazničky. Večer vyberiete sáčok s počtom žemličiek, ktoré chcete nasledujúci deň skonzumovať a tie sa do rána pekne rozmrazia aj bez mikrovlnky.
Proti nude môžte do cesta pridať rôzne oriešky, alebo žemličky posypať slnečnicou a podobne.

Z cesta je možné urobiť chlebík, žemličky, rohlíčky, alebo aj tyčinky k nátierke :)2 komentáre:

Unknown povedal(a)...

Dobrý den,
máte prosím představu na kolik vyjde tento recept?
Děkuji Věra

Sorgo povedal(a)...

Dobry den,

Spolu je to na surovinach 3,10€, nam z toho vychadza 24 zemli, to je asi 13 centov na kus.


Priblizne ceny:
psenicna muka (1kg ~ 1,50€) 400g ~ 0,60€
razna muka (1kg ~ 1,25€) 400g ~ 0,50€
ovsene vlocky ~ 0,50€
psenicne otruby ~ 0,50€
cmar 1l ~ 1,00€
ostatne su len po troske.